Miłośnicy twórczości największego, polskiego kompozytora nie mogą pominąć Warszawy w swojej podróży śladami mistrza. To właśnie w stolicy Fryderyk Chopin spędził bowiem pierwszą połowę swojego życia. Poza historycznymi lokalizacjami, w których bywał i koncertował, Warszawa ma od lipca 2019 r. do zaoferowania jeszcze jedno miejsce z nim związane – to Motel One Warszawa-Chopin, którego wystrój nawiązuje do twórczości kompozytora.

Muzyczna uczta pod okiem mistrza

Zwiedzając stolicę z myślą o Chopinie koniecznie należy zajrzeć do Łazienek Królewskich. Tam znajduje się słynny już wśród turystów pomnik poświęcony kompozytorowi. Został odsłonięty w 1926 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w parku. Latem obok monumentu organizowane są Koncerty Chopinowskie, podczas których utwory mistrza interpretują znakomici pianiści z całego świata. Słuchacze mogą słuchać przepięknych dźwięków siedząc na ławeczkach lub wygodnie leżąc na kocach rozłożonych na trawnikach.

Dom mistrza

Obowiązkowy punkt dla każdego melomana to także Kościół Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. To właśnie w tej świątyni spoczywa bowiem serce Fryderyka Chopina, które jest wmurowane w jeden z filarów. Idąc kawałek dalej, warto zajrzeć także do budynku mieszczącego dziś m.in. Instytut Historii Sztuki. Tutaj właśnie mieszkał przez wiele lat kompozytor wraz z rodziną. W budynku można zobaczyć dwie tablice oraz płaskorzeźbę, upamiętniające ten fakt.

Muzeum na cześć mistrza

Będąc w Warszawie koniecznie trzeba też zajrzeć do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na Tamce. Instytucja ofertuje nie tylko wystawę stałą, ale także tematyczne ekspozycje czasowe. Warto również wybrać się na czwartkowe koncerty, na których swoje umiejętności prezentują młode talenty. Muzeum dba także o najmłodszych, organizując weekendowe zajęcia, podczas których dzieci mogą rozwijać wielowymiarowo zmysł muzyczny.

Muzyczna aranżacja witająca od progu

Instytut znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca inspirowanego twórczością mistrza, jakim jest Motel One. To także znakomita baza wypadowa do pozostałych punktów związanych z kompozytorem. Przyjezdnych już od progu  wita wspaniały mural z wizerunkiem mistrza. W hotelowej przestrzeni wspólnej goście mogą skorzystać z wyjątkowych mebli, m.in. ze stolików marki Baxter, których blaty przedstawiają nadruki nutników Fryderyka Chopina. W strefie One Lounge można z kolei odpocząć na nietypowej sofie, która swoim kształtem oddaje wygląd klawiszy fortepianu. Spragnionych gości z pewnością przyciągnie do siebie bar, w którym atmosferę eleganckiej sali koncertowej buduje m.in. lampa Capallini skonstruowana z barwnych kul.