Jak pielęgnować skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry to choroba autoimmunologiczna, która manifestuje się egzemą, świądem skóry, a czasami nawet krwawieniem uszkodzonego naskórka. Choć obecnie medycyna nie dysponuje skutecznymi lekami na AZS, objawy choroby można łagodzić poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Jak dbać o skórę atopową?

Czynniki nasilające powstawanie reakcji alergicznej

Pokrzywka, swędzenie skóry, pękający naskórek – tak właśnie najczęściej objawia się AZS. Choroba ta ma wymiar nie tylko estetyczny, lecz może także skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Towarzyszący choremu świąd może być tak silny, że nie będzie on w stanie skupić się na swoich obowiązkach. Obecnie jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie reakcjom alergicznym, jest całkowite unikanie alergenu, przy kontakcie z którym występują objawy. Do najczęściej uczulających należą:

  • grzyby i pleśnie,
  • kurz,
  • wełna,
  • pyły,
  • żywność,
  • detergenty.

Leczeniem atopowego zapalenia skóry zajmuje się alergolog bądź dermatolog, który może zadecydować o włączeniu farmakoterapii. Niemniej jednak bardzo istotna jest też codzienna pielęgnacja skóry, która niweluje przykre objawy uczulenia.

Jak dbać o skórę atopową?

Skóra atopowa wymaga specjalistycznego podejścia – należy nie tylko przestrzegać podstawowych zasad higieny, ale i rozważnie dobierać kosmetyki. Nie mogą one zawierać SLS czy Cocoamiopropyl Beatine – składników, które najczęściej powodują powstawanie reakcji alergicznej. Dobrym wyborem będą natomiast kosmetyki dla alergików Pharmedis, które zawierają w swoim składzie glinkę białą i cząsteczki nanosrebra. Biała glinka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomaga dokładnie oczyścić skórę. Warto pamiętać, że uszkodzony naskórek stanowi idealne środowisko dla drobnoustrojów, dlatego bardzo istotne jest jego regularne mycie. Podobne właściwości ma nanosrebro, choć działa ono również przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Ponadto, przyspiesza ono regenerację uszkodzonego naskórka. Wśród osób z AZS dużą popularnością cieszą się też kosmetyki na bazie olejku arganowego. Doskonale nawilża on skórę, regeneruje ją i odżywia, a przy tym nie wykazuje właściwości uczulających.

Codzienne nawilżanie skóry – jakie kosmetyki wybrać?

Skóra atopowa nie lubi kosmetyków, które oparte są w dużej mierze na sztucznych składnikach. O wiele lepszym wyborem będą kosmetyki naturalne, które doskonale nawilżają skórę, a jednocześnie nie powodują ponownego uszkodzenia naskórka. W codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzają się balsamy do ciała z olejkiem arganowym czy nanosrebrem. Właściwości nawilżające posiada także mocznik, masło shea oraz gliceryna i kwas mlekowy. Należy pamiętać nie tylko o nawilżaniu skóry na nogach, rękach czy brzuchu, lecz również o dłoniach i stopach. W tym celu wybieramy specjalistyczne kremy, na przykład krem do rąk z borowiną, masłem shea i mocznikiem Kropla Zdrowia. Kosmetyki na skórę atopową powinno się aplikować przynajmniej 2-3 razy dziennie, tak aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia naskórka.

0 comments
0 likes
Prev post: Czy zajęcia z aktorstwa mogą pomóc w walce z nieśmiałością?Next post: Jak powstaje nazębna płytka bakteryjna?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *