Jak powstaje nazębna płytka bakteryjna?

Źródłem wielu problemów w jamie ustnej jest tak zwana płytka nazębna. Jest to lepka warstwa, która przylega do powierzchni zębów i którą staramy się usunąć za pomocą mycia zębów.

Płytka nazębna składa się z bakterii i cukrów, i tworzy się nieustannie. Dlatego trzeba ją usuwać raz po raz, kilka razy dziennie, każdego dnia. Jeśli zaniedbamy to, płytka nazębna staje się zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej. Próchnica, choroby przyzębia, nieświeży oddech i brudne, przebarwione zęby to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.

Czym jest nazębna płytka bakteryjna?

Jak już wspomnieliśmy, jest to lepka warstwa, która tworzy się na zębach każdego dnia. Powstaje w wyniku połączenia mikroorganizmów w jamie ustnej ze śliną i resztkami jedzenia.

Jama ustna jest skolonizowana przez wiele różnych mikroorganizmów wchodzących w skład flory przewodu pokarmowego. Te zarazki obecne w jamie ustnej są zwykle utrzymywane w równowadze. Ale gdy niektóre szczepy rozwijają się w nadmiarze, pojawiają się problemy.

Niektóre bakterie są tlenowe, tzn. rozwijają się w obecności powietrza; inne są beztlenowe. Płytka bakteryjna w zębach tworzy się stale, w nocy podczas snu i w ciągu dnia po jedzeniu i piciu. Najczęściej występuje na powierzchniach zębów, wzdłuż linii dziąseł i na języku.

Płytka nazębna wygląda na przezroczystą lub matową o żółtawo-białym kolorze. Kiedy się tworzy, jej konsystencja jest miękka, ale jeśli nie jest usuwana, z czasem ulega zwapnieniu, dając początek temu, co jest znane jako kamień nazębny lub kamień.

Leczenie

Płytka bakteryjna, która gromadzi się na zębach i dziąsłach i nie jest usuwana przez odpowiednią higienę, może prowadzić do różnych problemów w jamie ustnej. Do najczęstszych należą: próchnica, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia, infekcje jamy ustnej i nieświeży oddech.

Dlatego, aby uniknąć tych problemów i kontrolować powstawanie tej potencjalnie szkodliwej warstwy, konieczne jest jej regularne usuwanie. Leczeniem przeciwko płytce nazębnej jest higiena jamy ustnej.

Wykonuje to pacjent w domu, stosując odpowiednie szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Zalecane jest również profesjonalne czyszczenia. Dentysta może dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej i usunąć wszystkie ślady płytki nazębnej, których pacjent nie jest w stanie usunąć.

Zabiegi czyszczące są również konieczne w przypadku, gdy płytka nazębna uległa zwapnieniu i przekształciła się w kamień nazębny. Kamień nazębny nie może być usunięty przez szczotkowanie. Dentysta, w zależności od stopnia zaawansowania przypadku, usunie te twarde złogi za pomocą najbardziej odpowiednich technik.

0 comments
1 like
Prev post: Jak pielęgnować skórę atopową?Next post: Sekrety zdrowych i lśniących włosów

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *